Hattatlık

Thumbnail image 

 

Hattatlık


Tezhib sözcüğü Türkçe değildir. Arapça da altın ile bulamak anlamına gelir. Fakat bu sanat sadece alın ile değil farklı renkte boyalar ile de uygulanmaktadır.

 

Tezhib sanatı geçmişte daha çok el yazması  değerli kitab sayfalarını süslemekte kullanılırken bugünkü uygulamalar daha çok  hat levhalarında yazının etrafını  süslemede dekoratif maksat ile kullanılmaktadır.


Tezhib sanatı sadece doğuda değil batıda da uygulanmıştır. Özellikle ortaçağda Hıristiyanların kutsal metinlerini, dua kitaplarını süslemede yoğun biçimde kullanılmıştır.

 

Fakat zamanla kitap  içerisine resim yapmak daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Tezhip sadece başlıkları süslemek için kullanılan bir hale gelmiştir.


Tarihimizde tezhip sanatının geçmişi Uygurlulara kadar uzanmaktadır. İslam ülkelerinde yaygın bir sanattır. Anadolu’ya Selçukluların getirdiği tezhip sanatı, en gelişkin dönemini Osmanlı Devleti zamanında yaşamıştır.


Arapça Kursları,  Kenar Süsü Veren Kişiler, Süsleme Sanatı,  Hat Sanatı ile ilgili bilgi almak ve doğru bir adreste eğitim alarak başarılı çalışmalar yapmak için kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Thumbnail image 

Ebru Hat Sanatı, Ebru Üzerine Hat, Ebru ve Hat Sanatı, En İyi Hat Kursları, Hat Atölyesi, Hat Dersi, Hat Kursları, Hat Kursları Dersleri, Hat Sanatı Kursları, Hat ve Tezhip Kursları