Hat Dersleri

Thumbnail image 

 

Hat Dersleri


Hat sanatı tamamen sanatçıya bağlı bir çalışmadır. Önemli olan hat ile yazmak istediği şeyin belirlenmesidir. Sanatçı ilk olarak yazılacak şeyi kâğıda yerleştirdikten sonra ruhunun ve sanatının elverdiğince sembolleştirerek ve sonucunda da hat sanatı ortaya çıkarmaktadır.

 

Bunu yapabilmek hat sanatının en büyük özelliğidir. Bu özelliği dolayısıyla her yetenekli kişinin hat sanatı yapamaması açıklanmış olur.


Kişinin hayal gücü hat sanatında harflerin sembolleştirilmesi ya da sembolün harfe uygulanması ile ortaya çıkar. Kişinin hayal gücü ne kadar geniş olursa olsun bunu kâğıda aktaramazsa hat sanatı ortaya çıkamaz.

 

Bu anlamda hat sanatı ustalarının değeri ve önemi tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Herkesin yapabileceği bir şey olmayan hat sanatı, ustasından öğrenilmesi gereken bir zanaattır.


Kaligrafi yani hat sanatı yapmayı öğrenmek isteyen kişi ustasını iyice gözlemlemelidir. Gerçek bir hat ustası olabilmek için uzun bir uğraş ve emek gerekmektedir. Ve elbette ki o ruha erişebilmek işin en önemli kısmıdır.


Bu yüzden katılım gösterdiğiniz kurstaki eğitmenin sadece öğretmen değil bir usta olması şarttır.


En Başarılı Hat Ustası arasında yerinizi almak için Hat Eğitimleri arıyorsanız ve En Başarılı Hat Kursu ile tanışmak istiyorsanız sizi sanat atölyemize bekleriz.


Thumbnail image 

 

Ebru Hat Sanatı, Ebru Üzerine Hat, Ebru ve Hat Sanatı, En İyi Hat Kursları, Hat, Hat Atölyesi, Hat Dersi, Hat Dersleri, Hat Kursları, Hat Kursları Dersleri, Hat ve Tezhip Kursları, Hüsnü Hat Kursu

Kopan bir ipe sımsıkı bir düğüm atarsanız, ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür. Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan tek nokta yine o düğümdür...

Çin Atasözü