Aradığını Çabuk Bul

İçerik Arama

Yazdır

Sulu Boya Çalışmaları

Yayınlanma Videolar - Sulu Boya

Sanat Paylaştıkça Güzel - Sayfamızı Dostlarınızla Paylaşın

Thumbnail image

Hobi Sanat Egitici Kurslar

Desen çalışmalarında kompozisyonda derinlik oluşturmak için çizgi ve hava perspektifinden yararlanılır. Çalışmalarda; ister tek, ister iki, ister üç kaçış noktalı perspektif çizimler kullanılsın amaç, iki boyutlu yüzey üzerinde üçüncü boyutu izleyiciye hissettirerek derinlik etkisini oluşturmak ve kompozisyonda dinamizmi artırmaktır. Kompozisyonda, öndeki varlıklar daha ayrıntılı ve büyük çizilirken arkadaki varlıklar daha belirsiz ve küçük çizilir.

Bunun için bakış açısına göre kaçış noktaları belirlenir. Bunlar bir, iki ya da üç kaçış noktası olur. Kaçış noktalarına göre varlıkların konumu ve büyüklüğü belirlenir. Desenin elemanları ile de aradaki hava katmanlarına göre açık, orta ve koyu değerler kullanılarak varlıklar arasındaki planlar belirlenir ve mesafe görünür kılınır. Hava perspektifi kuralları uygulanarak yapılan bu belirlemede, varlıklar arasındaki mesafeye dikkat edilerek öndekiler daha ayrıntılı çizilirken arka planlarda yer alanlar daha belirsiz çizilmelidir. Öndeki ve arkadaki varlıkların ayrıntılarının ve dokularının farklılıkları aralarındaki mesafenin doğru algılanabilmesini sağlayacaktır. Çizgi perspektifi ve hava perspektifi kuralları uygulanırken aynı plan üzerinde bulunan varlıkların algısal yönden denklik oluşturacak düzeyde büyüklüğe ve belirginliğe sahip olmasına dikkat edilmelidir.

 

Yetişkinlere Yönelik Sulu Boya Kursları

Sulu Boya Nedir? Suluboya ya da suluboya resim, bir boya ve resim tekniği. Islatılmış fırça bir palette boya ile karıştırılır ve kâğıt ya da başka bir yüzey üzerinde uygulanır. Açık ve koyu tonlar, fırça az ya da çok ıslatılarak elde edilir Boya, kutu içerisinde kuru ve yaş olarak iki şekilde bulunur.

Suluboya tekniğinin en büyük özelliklerinden birisi; şeffaf olmasıdır, bu yüzden konu çizilirken çok hafif çizgilerle çizilir veya sert kalemler kullanılır ya da çok az çizilir çoğu kısım doğrudan fırçayla çizilir. Suluboyada kapatıcı olduğu için beyaz kullanılmaz, en açık tonda kâğıdın beyazlığından yararlanılır diğer tonlar boyayı sulandırarak bulunur. Bir sürdüğünüz boyanın üzerinden tekrar geçmek gerekirse kurumasını beklenir.

Günümüzde piyasada çok çeşitli suluboya ve kâğıtları satılmakta, bunların kaliteli olanlarını almakta fayda vardır. Fırça olarak değişik kalınlıklarda samur fırçalar en uygun olanlardır.

Anadolu Güzel Sanatlar Merkezimizde 14 ve üzeri yetişkinlere yönelik hobi gruplarımızda diğer teknikler yanında suluboya dersleri de verilmektedir. Amacımız kursiyerlerin hem malzemeyi tanımaları hem de bu malzemelerle güzel çalışmalar ortaya koyarak motivasyonlarını arttırarak resmin bu alanında da kendilerini geliştirmeleridir. Çeşitli ebatlarda beyaz veya renkli kâğıtlar üzerine suluboya veya kuru-sulu boya karma tekniklerle çalışmalar yapılmaktadır. Suluboya dersleri yetişkin gruplarımızda hafta içi ve hafta sonu gruplarda çalışılabilmektedir. Sezon içerisinde çeşitli karma sergilerde ürünler sanatseverlerin beğenisine sunulmakta, dileyen kursiyerlerimiz bu sergilerde tablo satışını da yapabilmektedir. Sergilerle katılımcılara “Başarı Belgesi” takdim edilir. Başarı Belgesi çeşitli kurumlarda referans niteliği taşımaktadır. Yapılan tüm çalışmalar kursiyerlere aittir. Sulu boya dersleri talebe bağlı olarak birebir veya grup çalışmaları ile yapılabilmektedir.

Yetişkin gruplarımızda suluboya tekniği ile natürmort, manzara, portre vb. pek çok konuda çalışmalar yapılabilmektedir. Amaç, kursiyerlerin malzemeyi tanıyarak güzel ürünler çıkarıp motivasyonları güçlü tutmak, özgüvenlerini yükseltmektir.

SULU BOYA MALZEMELERİ

-Orta kalite suluboya takımı,(Profesyonel malzemeler siparişte verilebilir.

-Sulu boya kâğıdı, (İlk çalışmalar için 35x50’ye yakın ölçüler tercih edilir.

-2B kalem, silgi, açacak,

-Sulu boya fırçaları; 3, 7 ve 10 numara yuvarlak ince uçlu,

-Suluboya paleti

-Su dolu bir kavanoz ya da bardak

-Kâğıt mendil ya da kâğıt havlu.

 

 


  • Image 01 Hobi Sanat Atolyesi
  • Image 01 Güzel Sanatlar Haz. Atölyesi
  • Image 01 Çocuk Sanat Atölyesi
  • Image 01 Fotoğrafcılık Atölyesi
  • Image 01 Video Atölyesi

VideoDerslerVideo Dersler İzle

KarakalemBoyamaKarakalemKuruBoyaKuruBoyaSuluBoyaDersleriSuluBoyaPastelBoyaPastelBoyaYagliBoyaYagliBoyaPerspektifCizimleriPerspektifDijitalBoyamalarDijital

Thumbnail image

İletişim Bilgileri:
Sabit Hat     :0322 459 37 37
Turkcell      :0532 165 2 000
Vodafone    :0545 200 222 0
Avea          :0505 296 21 96
Merkez: Çınarlı Mah. 61014 Sok. No: 4 Arzu Apt. Zemin Kat: 2 Seyhan / ADANA Tel: (0 322) 459 37 37
Atölye: Döşeme Mah.60025 Sok. No: 24 Seyhan / ADANA Tel: (0 322) 431 11 54